Grad GuideNewsSpecial Sections

Here’s a big schedule of all UO department commencement ceremonies



The University Graduation Ceremony will be held on Monday, June 13 at 9 a.m. in Matthew Knight Arena. Doors will open for guest seating at 7:30.

The following list is the schedule of school, college and department ceremonies.

Sunday, June 12th

Multicultural graduation: 10a.m. Gerlinger Hall, Gymnasium

Cinema Studies: 12p.m., Straub Hall, Room 156

Ethnic Studies: 12 p.m., Science Green, West of Deschutes

General sciences: 12 p.m., Willamette Hall, Atrium

School of Journalism and Communication: 12p.m., Matthew Knight Arena

Conflict and Dispute Resolution Master’s Program: 1 p.m., William W. Knight Law Center, Commons

Non-traditional graduation: 3p.m., Knight Library, Browsing Room

Theater arts: 3p.m., Robinson Theatre

Women and Gender Studies: 4 p.m., Science Green, West of Deschutes Hall

Linguistics: 4 p.m., Straub Hall, Auditorium

Clark Honors College: 4p.m., Matt Knight

Lavendar graduation: 5:30p.m., Knight Library, Browsing Room

Monday, June 13th

College of Business: 12p.m., Matthew Knight Arena

English: 12 p.m., Memorial Quadrangle, East of Prince Lucien Campbell Hall

Environmental Studies: 12 p.m., Women’s Quadrangle, NorthEast of Susan Campbell Hall

Folklore: 12 p.m., Memorial Quad, East of Prince Lucien Campbell Hall

Geography 12 p.m., Condon Hall East Lawn, East of Condon Hall

Geological Sciences: 12 p.m., Willamette Hall, Atrium

History: 12 p.m., Straub Hall, Auditorium

Human Physiology: 12 p.m., Knight Law Center East Lawn, East of Knight Law Center

Humanities Consortium: 12 p.m., Ford Alumni Center, Ballroom

International Studies: 12 p.m., Erb Memorial Union (EMU), Amphitheater

Latin American Studies: 12 p.m., Gerlinger Hall, Lounge

Computer and Information Sciences: 12 p.m., Science Green, West of Deschutes

Physics: 12 p.m., Willamette Hall, Atrium

Sociology: 12 p.m., Knight Library South Lawn, South of Knight Library

Anthropology: 3 p.m., Condon Hall East Lawn, East of Condon Hall

Asian Studies: 3 p.m., Science Green, West of Deschutes

Biology: 3 p.m., Women’s Quadrangle, NorthEast of Susan Campbell Hall

Chemistry: 3 p.m., Willamette Hall, Atrium College of Education: 3 p.m., Matthew Knight Arena

Comparative Literature: 3 p.m., Ford Alumni Center, Ballroom

German and Scandinavian Studies: 3 p.m., Ford Alumni Center, Ballroom

East Asian Languages and Literature: 3 p.m. Science Green, West of Deschutes

Economics: 3 p.m., Memorial Quadrangle, East of Prince Lucien Campbell Hall

Mathematics: 3 p.m., Straub Hall, Auditorium

Political Science: 3 p.m., Knight Law Center East Lawn, East of Knight Law Center

Romance Languages: 3 p.m., Erb Memorial Union (EMU), Ampitheater

Russian, Eastern European and Eurasian Studies: 3 p.m., Ford Alumni Center, Ballroom

School of Architecture and Allied Arts: 3 p.m., Knight Library South Lawn, South of Knight Library

General Social Science: 6 p.m., Knight Law Center East Lawn, East of Knight Law Center

Psychology: 6 p.m., Knight Library South Lawn, South of Knight Library

Other dates

Creative Writing MFA: Saturday June 4, 12:30 p.m., Gerlinger Hall, Lounge

Masters of Accounting: Thursday June 9, 6 p.m., Beall Concert Hall

MBA/PhD Business Commencement Ceremony: Thursday, June 10, 6:00 p.m., Beall Concert Hall

Philosophy Commencement Ceremony: Friday, June 11, 11:00 a.m., Beall Concert Hall


Do you appreciate independent student journalism? Emerald Media Group is a non-profit organization. Please consider a donation to support our mission.

Donate


Comments

Tell us what you think:


Tanner Owens

Tanner Owens